Mezoterapia mikroigłowa – mikronakłuwanie, które przywraca młodość
Mezoterapia mikroigłowa na dobre zadomowiła się w gabinetach medycyny estetycznej, a teraz szturmem zdobywa salony kosmetyczne. Dlaczego jest tak popularna? Jakie efekty można dzięki niej uzyskać? Na jakie preparaty warto postawić?
Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów przywracających skórze młodość. Nic dziwnego, że cieszy się takim zainteresowaniem: jest skuteczna, prosta, szybka i bezpieczna. Nie wymaga od klienta żadnych przygotowań, a rekonwalescencja trwa tylko od 1 do 3 dni. Może się jej poddać osoba o każdym typie skóry (dotyczy to także skóry naczynkowej).
Na powodzenie mezoterapii mikroigłowej wpływają także przystępne ceny zabiegu oraz fakt, że jest wykonywana nie tylko w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej, ale również w salonach kosmetycznych.
Na czym polega mezoterapia mikroigłowa?
Mezoterapia mikroigłowa – podobnie jak wiele innych zabiegów odmładzających – pobudza skórę do samoodnowy poprzez jej kontrolowane uszkodzenie. W tym przypadku robi się to jednak nie igłą, metodami chemicznymi czy laserem jak przy zabiegach innego typu, lecz za pomocą urządzenia wyposażonego w bardzo cienkie mikroigły (derma rollera lub derma pena), tworzącego w skórze tysiące mikroskopijnych kanalików.
Mezoterapię mikroigłową stosuje się na:
- twarz, włącznie z jej najdelikatniejszymi partiami (okolice oczu, powieki)
- szyję i dekolt
- brzuch
- ramiona
- uda
- pośladki
- grzbiety dłoni
- skórę głowy
Głębsze, wymagające znieczulenia nakłucia (igły o długości od 0,3 do 2 mm i od 3 do 4 mm), wykonywane wyłącznie w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej, indukują powstawanie nowych włókien kolagenowych i uruchamiają proces przebudowy skóry.
Płytsze, bezbolesne nakłucia (igły od 0,1 do 0,3 mm) wykonywane w salonach kosmetycznych, sprawiają, że aktywne składniki stosowanych podczas zabiegu preparatów pokonują barierę naskórka i są wchłaniane w głąb skóry.
Utworzone podczas zabiegu mikrokanaliki zasklepiają się w ciągu doby. Dr Przemysław Styczeń w tekście pod tytułem „Rolujemy zmarszczki” (Medycyna estetyczna – raport) pisze o tym tak:
"Szybko gojący się naskórek sprawia, że wszystkie etapy procesu odnowy skóry, zapoczątkowane nakłuwaniem, odbywają się w optymalnych warunkach – przy nieuszkodzonej barierze naskórkowej i przy braku wpływu czynników zewnętrznych”.
Mezoterapia mikroigłowa - efekty
Mezoterapia mikroigłowa sprawia, że skóra regeneruje się i wyraźnie odmładza: zmarszczki i bruzdy stają się płytsze, a skóra bardziej sprężysta i dobrze napięta. Przy pomocy tego zabiegu można także walczyć z przebarwieniami, drobnymi bliznami (np. po trądziku), rozstępami i cellulitem.
Już pojedynczy zabieg sprawia, że stan skóry wyraźnie się poprawia: jest gładsza, lepiej nawilżona i świeższa. Żeby jednak przemiana była naprawdę spektakularna, poleca się serię 4 - 6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępie 1- 4 tygodni.
Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do mezoterapii mikroigłowej to:
- ciąża i karmienie piersią
- skłonność do bliznowców
- znamiona
- alergia na metale i składniki aktywne zawarte w stosowanych podczas zabiegu preparatach
- rany i zmiany na skórze, np. trądzik, zmiany spowodowane przez grzyby lub wirusy
- stosowanie niektórych leków (leki przeciwzakrzepowe, retinoidy)
- niektóre choroby (np. anemia, niekontrolowana cukrzyca, nowotwory)
Preparaty do mezoterapii mikroigłowej
Preparaty do terapii mikroigłowej zawierają skoncentrowane składniki aktywne m.in. kwas hialuronowy, kolagen, elastynę, witaminę A, C i E.
Decydując się na wykonywanie mezoterapii mikroigłowej, trzeba postawić na bezpieczne, czyste mikrobiologicznie, profesjonalne preparaty wysokiej jakości, zwłaszcza te szklanych ampułkach, zawierających tylko jedną dawkę preparatu, ograniczających dostęp powietrza pojemnikach typu Airless i sterylnych opakowaniach.
Polecamy serie:
1. MESOESTETIC
Obejmujące m.in.:
- Aktywne preparaty MESOHYAL w ampułkach, np. roztwór kwasu hialuronowego z biotyną MESOESTETIC Mesohyal Biotyna, z kwasem askorbinowym i solami mineralnymi - Mesoestetic MESOHYAL™ WITAMINA C, a także z L-karnityną, krzemem organicznym, oligoelementami, takimi jak cynk, magnez, molibden, nikiel, kobalt, selen, miedź, mangan i wanad lub z wyciągiem z karczocha i z nostrzyka.
- Żelowe roztwory kwasu hialuronowego MESOHYAL w fiolkach, np. żelowy roztwór nieusieciowanego kwasu hialuronowego - Mesoestetic MESOHYAL™ HYALURONIC, rewitalizujący roztwór kwasu hialuronowego z witaminami, kwasami, solami mineralnami i enzymami Mesoestetic MESOHYAL™ NCTC i z wysokospolimeryzowanym deoksyrybonukleotydem sodu Mesoestetic MESOHYAL™ X-DNA.
Warto dodać, że MESOESTETIC proponuje także maski, np. żelową maskę w płacie MESOESTETIC Post Peel Crystal Fiber Mask, która przyspiesza wchłanianie substancji aktywnych, nawilża i koi skórę po zabiegu.
2. Bielenda MESO MED PROGRAM
Obejmuje m.in. aktywne koncentraty w ampułkach, wspomagające procesy odnowy skóry np. MESO MED PROGRAM ACTIVE CONCENTRATE PLANT STEM CELLS z roślinnymi komórkami macierzystymi czy MESO MED PROGRAM ACTIVE CONCENTRATE LOW MOLECULAR WEIGHT HYALURONIC ACID z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym.
Poza preparatami Bielenda MESO MED. PROGRAM oferuje także maski do stosowania po zabiegu mezoterapii mikroigłowej, np. z glinką okrzemową ULTRA SOOTHING ALGAE FACE MASK oraz profesjonalne rollery.
3. MESOBOOST
Obejmuje m.in.:
- Nawilżające, wygładzające i ujędrniające skórę żelowe serum MESOBOOST® lHA w ampułkach do zabiegów z użyciem urządzeń kosmetycznych.
- Wypełniające zmarszczki i przywracające skórze jędrność serum w żelu MESOBOOST tHA PLUS 100 ml w opakowaniu typu Airless.
źródła:
- Rolujemy zmarszczki. dr Przemysław Styczeń, Medycyna estetyczna – raport
(http://mezoterapia.pl/wp-content/uploads/2015/01/dr_styczen_artykul_U_i_M.pdf) - Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności, Piotr Ratajczak, Dominika Golwiej, Krzysztof Kus, Tomasz Zaprutko, Elżbieta Nowakowska Katedra i Zakład Farmakoekonomiki i Farmacji Społecznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
(http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2016/4/377_4_49_2016.pdf)