Kwas azelainowy w zabiegach kosmetycznych
Kwas azelainowy od wielu lat sprawdza się doskonale w walce z trądzikiem (w tym również różowatym), przebarwieniami i zanieczyszczoną cerą. To również świetny preparat do odświeżenia skóry – jej dotlenienia, wygładzenia i... odmłodzenia. Wszystko dzięki naturalnym właściwościom kwasu azelainowego oraz jego delikatnemu działaniu.
Preparaty z kwasem azelainowym można kupić w aptece bez recepty, na co dość często decydują się osoby walczące z trądzikiem. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie – jeśli Wasze klientki wpadają na takie pomysły, lepiej delikatnie je od tego odwieść. W zaciszu domowej łazienki bowiem, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, łatwo o przesuszenie i podrażnienie skóry nadmiernym stosowaniem kosmetyków i maści (chyba, że robi się to pod kontrolą lekarza). Zabieg w gabinecie kosmetycznym to nie tylko potraktowanie skóry kwasem, ale przede wszystkim odpowiednie jej przygotowanie, a po samym preparacie z kwasami (z precyzyjnie dobraną mocą i składem) – ukojenie i odżywienie. Jednym słowem: balans pomiędzy eksfoliacją a regeneracją.
Kwas azelainowy – czym jest?
Kwas azelainowy to kwas C9-dwukarboksylowy, który otrzymuje się z bakterii Pityrosporum ovale. Występuje on naturalnie w ziarnach zbóż. W postaci czystej ma postać białego lub lekko kremowego proszku. Dobrze rozpuszcza się w glikolach, alkoholach i w gorącej wodzie.
W przeciwieństwie do wielu innych kwasów, kwasu azelainowego można używać latem – wystarczy po jego zastosowaniu pamiętać o kremie z filtrem UV.
Jak działa kwas azelainowy?
1. Kwas azelainowy – bat na trądzik
Kwas azelainowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz złuszczające. Hamuje rozwój bakterii powodujących trądzik. Co istotne – skutecznie eliminuje bakterie zarówno tlenowe, jak i beztlenowe, a po około 3-miesięcznym stosowaniu 20-procentowego kwasu azelainowego kolonizacja bakterii w mieszkach włosowych zmniejsza się o 97%. Kolejna ważna sprawa – bakterie się na niego nie uodparniają, można więc go stosować przez długi okres czasu.
Kwas azelainowy jest skuteczny w walce z trądzikiem również dlatego, że hamuje przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Proces ten przyczynia się do spowolnienia pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu wydzielają one mniej sebum. I wreszcie – kwas działa keratolitycznie, czyli rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Ujścia porów nie zatykają się i nie gromadzą się w nich bakterie.
Kwas azelainowy jest bezpieczny, a wręcz polecany osobom o wrażliwej cerze, zmagającym się z trądzikiem różowatym oraz atopowym zapaleniem skóry. Kwas działa na tyle delikatne, że nie podrażnia skóry, a jednocześnie wykazuje wszystkie opisane wyżej właściwości przeciwtrądzikowe.
Podsumowując działanie przeciwtrądzikowe kwasu azelainowego:
- zwalcza bakterie,
- spowalnia pracę gruczołów łojowych,
- odblokowuje pory,
- skuteczny przy cerze wrażliwej.
2. Kwas azelainowy na przebarwienia
Blizny i przebarwienia po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym, kosmetycznym, po opryszczce i oparzeniach, po opalaniu, ostuda (inaczej melanodermia – schorzenie, przy którym na skórze pojawiają się szarobrązowe plamy) – z tym wszystkim również poradzi sobie kwas azelainowy. Usuwa on istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych, ponieważ:
- hamuje wytwarzanie barwnika w skórze poprzez hamowanie wzrostu i nadmiernej aktywności melanocytów (komórek pigmentowych skóry),
- złuszcza naskórek i przyspiesza regenerację jego zdrowej warstwy.
3. Kwasem azelainowym w wolne rodniki!
Wolne rodniki – nasza kosmetyczna zmora. Przyspieszają starzenie się skóry, a tego nie lubimy. Przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych (a te powodują zmiany trądzikowe) Na szczęście istnieją antyoksydanty, coś, co wolne rodniki neutralizuje. Jednym z kosmetycznych antyoksydantów jest właśnie kwas azelainowy. Zwalcza on działanie wolnych rodników w skórze, a co za tym idzie ma działanie odmładzające. Skóra po jego zastosowaniu jest dotleniona, lepiej „oddycha”, wygląda świeżo, pory są zwężone. Jednym słowem: pełna regeneracja.
4. Przeciwwskazania do stosowania kwasu azelainowego:
- przebyty w ciągu trzech miesięcy zabieg chirurgiczny w miejscu zabiegu,
- krioterapia – musi minąć od niej pół roku, jeśli kwas azelainowy ma być zastosowany w tym samym miejscu,
- uszkodzenia naskórka, infekcja lub stan zapalny skóry, nadżerka,
- terapia pochodnymi witaminy A – wewnętrzna lub zewnętrzna,
- ciąża i karmienie piersią.
Preparaty z kwasem azelainowym do zabiegów eksfoliacji
Istnieje wiele procedur zabiegowych opartych na kwasach, w zależności i od producenta preparatu z kwasem azelainowym, i od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jest to temat zbyt szeroki, by zawrzeć go w jednym artykule. Wspomnimy tylko, że przed zastosowaniem kwasu należy odpowiednio przygotować skórę - oczyścić i odtłuścić ją, a po aplikacji kwasu na skórę i pozostawieniu go na odpowiedni czas, zneutralizować działanie kwasu neutralizatorem. Podobnie jak przy każdym preparacie na bazie kwasów, również przy kwasie azelainowym, który jest stosunkowo delikatny, wybierając preparat do zabiegu należy zwracać szczególną uwagę na jego pH i stężenie - im niższe pH i wyższe stężenie tym działanie kwasu jest silniejsze.
Przy dużych problemach skórnych, czyli przy cerze tłustej ze skłonnością do zmian trądzikowych, warto zastosować mieszankę kwasów. Kwas azelainowy jest w przypadku takich zabiegów kluczowy, ale inne kwasy wzmacniają jego działanie. Bardzo dobrym produktem do takiego zabiegu będzie ACIDBOOST PIMPLE ACID THERAPY ŻELOWY KOKTAJL Z KWASAMI AZELAINOWYM, JABŁKOWYM I SZIKIMOWYM 25% PH 2,1 firmy Empire Pharma. Kwas azelainowy, dzięki działaniu złuszczającemu, zmniejszy tworzenie się czopów łojowych w skórze i zahamuje rozwój bakterii powodujących trądzik, a właśnie o takie działanie chodzi osobom z problemami skórnymi. Pozostałe dwa kwasy rozjaśnią skórę, zmniejszą widoczność porów, zminimalizują ilość wydzielanego sebum oraz złagodzą stany zapalne. Preparat ten ma jeszcze jedną wielką zaletę: chroni skórę przed toksycznym wpływem zanieczyszczonego powietrza, spalin, dymu papierosowego, promieni UV oraz uodparnia ją na działanie wolnych rodników. To taki wielozadaniowy kombajn na problemy skórne. Oczywiście najlepsze efekty przynosi seria zabiegów. Ale same wiecie, jak bywa z klientkami ... Wiele z nich nie znajdzie czasu, by co dwa tygodnie poddać się dobroczynnemu działaniu azelainowej eksfoliacji. A zadowolenie klienta – wiadomo – jest najważniejsze. Dlatego warto zaproponować kurację domową zakupionymi w gabinecie kosmetykami, by wzmocnić i przedłużyć efekty zabiegu, np.: Serum z kwasem azelainowym Bielenda oraz Krem z kwasem azelainowym Bielenda.
Inny specyfik do eksfoliacji dla cery tłustej, trądzikowej, o sporo mocniejszym działaniu złuszczającym, to Bielenda Professional 40% SALICYLIC ACID + AZELAIC ACID + MANDELIC ACID + LACTIC ACID 40% Kwas salicylowy + kwas azelainowy + kwas migdałowy + kwas mlekowy pH 2,0. W przypadku tego preparatu efekty będą podobne do wyżej opisanych, tylko tutaj nie mamy ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Po zabiegu zaś skóra będzie przez dłuższy czas się złuszczać i wyglądać niezbyt atrakcyjnie - klientka musi być tego świadoma. Natomiast regeneracja na pewno będzie głębsza.
Do delikatnego złuszczenia naskórka, nieinwazyjnej regeneracji, wygładzenia zmarszczek i zaradzenia przebarwieniom (szczególnie tym po opalaniu) doskonale sprawdzi się kompleks kwasów APIS AML COMPLEX KWAS 30%: AZELAINOWY, MIGDAŁOWY, MLEKOWY 30ML.
Samodzielny kwas azelainowy znajdziemy w preparacie APIS AZELAIC TERAPIS KWAS AZELAINOWY 30% PH 2,5. Jego szerokie spektrum działania sprawia, że można go zastosować zarówno u osób z trądzikiem młodzieńczym, klientek borykających się z trądzikiem różowatym, problemami łuszczycowymi, ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych, przy cerze wrażliwej, a nawet atopowej, jak również u pań, które chcą odświeżyć skórę twarzy, zaradzić zmarszczkom, przebarwieniom i rozszerzonym porom, a także przygotować cerę do lepszego wchłaniania kosmetyków.
W zasadzie każdy preparat z kwasem azelainowym zadziała na przebarwienia skóry, ale – co oczywiste – nie chodzi o to, by klientce zaproponować cokolwiek. ACIDBOOST MELANO ACID THERAPY ŻELOWY KOKTAJL Z KWASAMI GLIKOLOWYM, MLEKOWYM, MIGDAŁOWYM I AZELAINOWYM 35% PH 1,9 – to kolejny kombajn kosmetyczny od Empire Pharma. Połączenie czterech kwasów przy zabiegu eksfoliacji zapewnia nie tylko redukcję przebarwień, ale też intensywną pielęgnację: zmiękczenie skóry, nawilżenie, regenerację oraz ochronę przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.
Mimo że kwas azelainowy jest delikatny, to w bardzo nielicznych przypadkach zabiegi eksfoliacji mogą wywołać swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie oraz suchość w miejscu stosowania. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich reakcji jeszcze się zmniejszy, jeśli zabieg będziemy wykonywać zgodnie z procedurami zalecanymi przez producenta, czyli szczególnie przestrzegając czasu działania kwasu oraz stosując preparaty zalecane po eksfoliacji (żele, maski, kremy itd.).
Wszystkie profesjonalne preparaty do zabiegów eksfoliacji dostępne w ofercie naszej hurtowni znajdziecie w kategoriach:
- preparaty do zabiegu eksfoliacji kwasami na twarz,
- preparaty do zabiegu eksfoliacji kwasami na ciało.
Na koniec warto przypomnieć, o czym już wspomniano w artykule, aby zwracać klientom gabinetu uwagę na odpowiednią pielęgnację domową, zarówno przed zabiegiem eksfoliacji jak i po nim. Dobrą praktyką jest zalecenie klientowi, aby na około dwa tygodnie przed zabiegiem eksfoliacji stosował krem lub inny preparat do pielęgnacji domowej o niskim stężeniu kwasów, ponieważ przygotuje on skórę do właściwego zabiegu, czyli kwasem o wyższym stężeniu. W skrajnych przypadkach ujawni nadwrażliwość skóry klienta na konkretny rodzaj kwasu i pomoże nam podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu preparatem o innym składzie lub niższym stężeniu.
Po zabiegu kwasami można zalecić klientowi do stosowania w domu krem o niskim stężeniu kwasów, jednakże należy go uprzedzić, aby stosował go dopiero po regeneracji skóry, do czego można zalecić odpowiedni krem regenerujący. Należy także pamiętać o zaleceniu stosowania przez klienta preparatu ochronnego z filtrami UVA i UVB co najmniej przez 2 tygodnie po zabiegu.
Dla ułatwienia przygotowaliśmy specjalne kategorie z preparatami do pielęgnacji domowej: przygotowanie do zabiegu kwasami i po zabiegu kwasami.