SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Bezpieczeństwo oraz właściwa higiena zabiegów w gabinecie kosmetycznym

2019-06-03
Bezpieczeństwo oraz właściwa higiena zabiegów w gabinecie kosmetycznym

Prawidłowa dezynfekcja oraz sterylizacja narzędzi, powierzchni oraz skóry powinna być podstawą działalności każdego gabinetu kosmetycznego. Przy wielu zabiegach niezwykle łatwo o uszkodzenie naskórka, które mogłoby prowadzić do przeniesienia infekcji. Bez odpowiedniej dbałości o takie szczegóły, rozmaite choroby skórne, wirusy, bakterie i grzyby wędrowałyby nieustannie pomiędzy klientami, jak również pojawiały się u kosmetyczki. Konieczne jest więc trzymanie się szczegółowo określonych zasad.

Dezynfekcja narzędzi i sprzętu kosmetycznego

Pojęcie to oznacza odkażanie i stosuje się je zarówno w stosunku do wielu narzędzi kosmetycznych, jak i powierzchni, takich jak fotel, stolik do manicure, czy stoliki na narzędzia. Dezynfekcję należy przeprowadzać bezpośrednio po zakończeniu każdego zabiegu, dla zapewnienia bezpieczeństwa kolejnym osobom, które zawitają do naszego gabinetu. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości produktach do dezynfekcji powierzchni i narzędzi, to warto również zwrócić na produkty do dezynfekcji takich marek jak ANIOS (Surfanios, Aniospray, Aniosyme) czy Lysoform (AHD 1000, Fugaten, Aerodesin).

Dezynfekcja dotyczy również skóry. Istnieją specjalne preparaty służące do jej odkażania. Ich stosowanie powinno mieć miejsce w każdym gabinecie kosmetycznym. Po umyciu rąk, a przed podjęciem zabiegu kosmetyczka powinna w ten sposób odkazić swoje ręce. Stosuje się również dezynfekcję skóry pacjentów przy niektórych zabiegach, np. przy pedicure. Dezynfekcję rąk możemy również przeprowadzić za pomocą płynu, który wcieramy w dłonie. W tej grupie godny uwagi jest ANIOSGEL produkowany przez firmę ANIOS. Świetnym rozwiązaniem są również specjalne chusteczki do dezynfekcji, np. takie produkowane przez firmę Medilab, na rynku dostępne pod nazwą MEDIWIPES.

Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

W celu przeprowadzenia sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym wykorzystuje się urządzenia noszące nazwę Autoklaw. Z wyglądu najczęściej przypominają one mikrofalówkę. Najpowszechniej wykorzystuje się proces sterylizacji za pomocą pary wodnej, jednak istnieje również możliwość wykorzystania tlenku etylenu. Uruchomienie urządzenia następuje zwykle 1 do 2 razy dziennie zależnie od wielkości gabinetu i ilości narzędzi. Umieszcza się je w specjalnych woreczkach, a następnie wkłada do autoklawu. Woreczki produkowane są m.in. przez firmę Medilab i noszą nazwę MEDIBAG.

Pielęgnacja dłoni kosmetyczki

Z całą pewnością osoby pracujące w gabinetach dość często myją i dezynfekują ręce, a co za tym idzie są narażone na zniszczenie i wysuszenie skóry w ich obrębie. W tym celu przykładowo firma Medilab proponuje specjalny krem do rąk o nazwie MEDIWAX. Zawiera on szereg składników intensywnie pielęgnujących i nawilżających.

Produkty jednorazowego użytku – wyższy poziom higieny

Poza samą dezynfekcją oraz sterylizacją, koniecznością jest stosowanie różnego rodzaju materiałów jednorazowych w gabinecie kosmetycznym. Rękawiczki nitrylowe, gdyż obecnie odchodzi się od popularnego do niedawna lateksu, muszą być stosowane przy wielu zabiegach, jak np. pedicure czy manicure. Zastosowanie znajdują również jednorazowe ręczniki, klapki, separatory do pedicure, czepki, kosmetyczne chusty zabiegowe, maseczki higieniczne, bielizna zabiegowa jednorazowa – biustonosze i majtki, jednorazowe płatki pod oczy do henny, podkłady na fotele kosmetyczne wykonane z włókniny, waciki kosmetyczne, paski do depilacji, peleryny do makijażu, maski foliowe, czy drewniane patyczki do skórek.

Wszystkie wymienione produkty jednorazowe przyczyniają się do zwiększania poziomu higieny w gabinetach kosmetycznych. Oczywiście niektóre z nich stosowane są zamiennie, gdyż nie każdy specjalista korzysta chociażby z drewnianych patyczków czy gotowych podkładów do henny, jednak dobranie odpowiednich metod dbania o czystość i bezpieczeństwo klientów to jedna z podstaw pracy kosmetyczki.

Świadomi klienci coraz częściej zwracają uwagę na higienę i bezpieczeństwo w gabinetach kosmetycznych

Gabinety kosmetyczne, to miejsca, które podobnie, jak gabinety lekarskie każdego dnia muszą skrupulatnie dbać o dezynfekcję, sterylizację oraz odpowiednią czystość i higienę pracy. Tutaj klienci są silnie narażeni na rozmaite infekcje i niedopełnienie warunków sanitarnych mogłoby się skończyć długotrwałym leczeniem, którego z pewnością zarówno klienci, jak i kosmetyczki wolą uniknąć. Coraz bardziej świadomi zagrożeń klienci wybierają profesjonalne gabinety kosmetyczne, gdzie czekają na nich narzędzia bezpośrednio wyjmowane z woreczków do sterylizacji, zabezpieczony fotel i jednorazowa bielizna – w ten sposób zyskują pewność, że zdrowie ich i ich skóry jest w pełni chronione.

Chroń siebie i swoich klientów. Zaopatruj swój gabinet kosmetyczny w najlepsze preparaty do sterylizacji i dezynfekcji - DEZYNFEKCJA I STERYLIZACJA - oraz artykuły jednorazowego użytku - ARTYKUŁY JEDNORAZOWE.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 441 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Polecam serdecznie
2024-03-17
Produkty zgodne z opisami Obsługa szybka i sprawna Polecam
pixelpixelpixelpixel